Blisko 60-cioosobowa grupa ochotników działaj±cych przy Centrum Wolontariatu w Lublinie od 2001 roku ł±czy swoje siły by pomagać uchodĽcom w ramach programu „Pomocy UchodĽcom”.

W lubelskim O¶rodku dla Cudzoziemców, każdego dnia daj± nadzieję, pokazuj± czym jest polska solidarno¶ć i ludzka go¶cinno¶ć. Buduj± ¶wiat przyjazny człowiekowi, który szuka azylu, bezpiecznego miejsca i schronienia. Wolontariusze ofiaruj± swój entuzjazm, pomysły, czas… W zamian otrzymuj± co¶ wyj±tkowego – prawdziw± rado¶ć z pracy na rzecz drugiego człowieka. Wolontariusze pracuj± w grupach, co sprawia, że nabieraj± umiejętno¶ci pracy w zespole, ucz± się współodpowiedzialno¶ci za siebie i innych, a w chwilach kryzysu s± dla siebie wsparciem.



Do ulubionych    Strona startowa
« wróć

Dzień UchodĽcy w Białej Podlaskiej ¶więtowali¶my razem
2011-06-20

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia UchodĽcy rozpoczęli¶my 18 czerwca, w samo południe, w Białej Podlaskiej - konferencj±. Prezydent miasta Biała Podlaska, starosta bialski, przedstawiciele Urzędu do Spraw Cudzoziemców, pracownicy bialskiego O¶rodka dla Cudzoziemców oraz kierownik administracyjny o¶rodka w kol. Horbów, pracownicy bialskich instytucji oraz przedstawiciele lubelskiego Centrum Wolontariatu spotkali się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Wspólnie omówili sytuację cudzoziemców, którzy wła¶nie w Białej Podlaskiej rozpoczynaj± swoj± drogę w oczekiwaniu na decyzję w sprawie nadania statusu uchodĽcy oraz podsumowali dotychczasowe działania realizowane przez CW na terenie miasta.

Konferencję otworzył „gospodarz miejsca”, prezydent miasta Andrzej Czapski. Ewa Piechota, rzecznik prasowy Urzędu ds. Cudzoziemców przedstawiła zgromadzonym problem uchodĽstwa w Polsce oraz zarysowała sytuację osób ubiegaj±cych się o nadanie statusu uchodĽcy w Polsce. Kierownik administracyjny bialskiego O¶rodka dla Cudzoziemców, Norbert Rafalik, przedstawił specyfikę miejsca (O¶rodek w Białej Podlaskiej ma charakter recepcyjny) oraz zwrócił uwagę na to, jak cenn± jest współpraca z organizacjami pozarz±dowymi (aktualnie współpracuj± z CW, Caritas i Instytutem na rzecz Państwa Prawa). Prezydent Miasta Andrzej Czapski przedstawił obraz cudzoziemców widziany „z drugiej strony”, czyli oczami mieszkańców i lokalnych mediów, podkre¶laj±c sensowno¶ć funkcjonowania o¶rodka w tym wła¶nie miejscu. Ewa Iwaniuk, przedstawiciel Caritas Biała Podlaska, opowiedziała o pomocy dla osób ubiegaj±cych się o nadanie statusu uchodĽcy ¶wiadczonej przez Centrum Pomocy Migrantom i UchodĽcom. Jacek Wnuk, Prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Lublinie, zaprezentował dobre praktyki wolontariatu na rzecz cudzoziemców wypracowane przez 10 lat istnienia programu Pomocy UchodĽcom, działaj±cego z ramienia CW. Kropk± nad „i” była wypowiedĽ Katarzyny Korneluk, koordynatorki działań w Białej Podlaskiej, która krótko podsumowała działania zrealizowane w ramach projektu „Wolontariat dla Integracji. Partnerstwo na rzecz UchodĽców”, a także zapewniła, że impreza plenerowa z okazji Dnia UchodĽcy jest zwieńczeniem, ale nie zakończeniem pracy wolontariuszy, którzy wyrazili chęć dalszej pracy na rzecz cudzoziemców.

Uzupełnieniem cało¶ci była wypowiedĽ Yany Khakishvili, uchodĽczyni, aktualnie mieszkaj±cej w Lublinie, która przedstawiła swoj± historię integracji w społeczeństwie polskim oraz dyskusja wszystkich uczestników konferencji o kolejnych sposobach integracji cudzoziemców w regionie, które będzie można wprowadzić w życie w najbliższej przyszło¶ci.

Kolejnym punktem obchodów Dnia UchodĽcy w Białej Podlaskiej była impreza plenerowa na bialskim Placu Wolno¶ci, w „sercu miasta”. Już od godz. 15.00 na placu, zaczęły pojawiać się scena i namioty, w których wolontariusze sprawnie instalowali poszczególne stoiska oraz inne elementy dekoracyjne. Kiedy na zegarach wybiła już godzina 16.00, wszystko było gotowe. Nad scen± zawisł baner informuj±cy przechodniów, że trafili wła¶nie na obchody Dnia UchodĽcy, eksperci zasiedli przy swoim stoisku, wyposażeni w niezbędne materiały informacyjne oraz gotowi stan±ć w ogniu pytań dotycz±cych sytuacji cudzoziemców ubiegaj±cych się o nadanie statusu uchodĽcy w Polsce. Chałwa czeczeńska i inne przysmaki kuchni kaukaskiej poszły w ruch, szybko znajduj±c swoich amatorów. A dzieci odnalazły miejsce dla siebie w k±ciku gier i zabaw. Na rozpoczęcie imprezy grupa wolontariuszy zaprezentowała układ choreograficzny do najnowszej produkcji muzycznej Centrum Wolontariatu – piosenki „Razem”, która w jednym z kolejnych punktów programu miała być zatańczona w ge¶cie solidarno¶ci z innymi narodami.

Jednak, jak miało się okazać już za kilka minut, na przesunięty pocz±tek imprezy zaczekał również deszcz, który zacz±ł padać już podczas pierwszego punktu programu – przedstawienia „Na jagody”, które wystawiły dzieci z Przedszkola Samorz±dowego nr 15 im. J. Tuwima. Niestrudzeni prowadz±cy wraz z Bogusław± Misiejuk, Dyrektor Biblioteki pedagogicznej, już w strugach deszczu, wręczyli jeszcze nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego „¦wiat jest dla wszystkich nas”. W tym momencie impreza została przerwana, ale – ku zaskoczeniu samych organizatorów – okazało się, że grupa Tai-Chi z bialskiego Klubu Kultury „Eureka”, która przybyła na swój występ, jest gotowa wyst±pić pomimo ulewy. I był to już ostatni plenerowy występ tego dnia.  Ci, których nie przestraszył deszcz zostali zaproszeni do holu bialskiego magistratu, gdzie wyst±piły lubelskie Gwiazdy Czeczenii, które – jak zwykle – zachwyciły wszystkich zgromadzonych. Finałem imprezy był gest solidarno¶ci z innymi narodami. Rozdane zostały wst±żeczki w kolorach flag pochodzenia cudzoziemców ubiegaj±cych się o nadanie statusu uchodĽcy. Ze względu na nieprzychylne warunki atmosferyczne czę¶ć programu Imprezy niestety nie została zrealizowana, jednak ważne jest to, że uwaga mieszkańców została skierowana na przybyszów pojawiaj±cych się w ich mie¶cie. Mogli oni też zobaczyć, że cudzoziemcy przyjeżdżaj± do nas nie tylko z bagażem negatywnych życiowych do¶wiadczeń, ale także z pięknem i bogactwem swoich kultur.

Po atrakcjach przygotowanych dla wszystkich mieszkańców miasta Biała Podlaska, odbyło się jeszcze spotkanie podsumowuj±ce czas pracy dla bialskich wolontariuszy, ale także był to czas planowania przyszłych działań.


 

 

Katarzyna Korneluk , fot. Tomasz Danielewicz