Konferencję otworzył „gospodarz miejsca”, prezydent miasta Andrzej Czapski. Ewa Piechota, rzecznik prasowy Urzędu ds. Cudzoziemców przedstawiła zgromadzonym problem uchodĽstwa w Polsce oraz zarysowała sytuację osób ubiegaj±cych się o nadanie statusu uchodĽcy w Polsce. Kierownik administracyjny bialskiego O¶rodka dla Cudzoziemców, Norbert Rafalik, przedstawił specyfikę miejsca (O¶rodek w Białej Podlaskiej ma charakter recepcyjny) oraz zwrócił uwagę na to, jak cenn± jest współpraca z organizacjami pozarz±dowymi (aktualnie współpracuj± z CW, Caritas i Instytutem na rzecz Państwa Prawa). Prezydent Miasta Andrzej Czapski przedstawił obraz cudzoziemców widziany „z drugiej strony”, czyli oczami mieszkańców i lokalnych mediów, podkre¶laj±c sensowno¶ć funkcjonowania o¶rodka w tym wła¶nie miejscu.
Ewa Iwaniuk, przedstawiciel Caritas Biała Podlaska, opowiedziała o pomocy dla osób ubiegaj±cych się o nadanie statusu uchodĽcy ¶wiadczonej przez Centrum Pomocy Migrantom i UchodĽcom. Jacek Wnuk, Prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Lublinie, zaprezentował dobre praktyki wolontariatu na rzecz cudzoziemców wypracowane przez 10 lat istnienia programu Pomocy UchodĽcom, działaj±cego z ramienia CW. Kropk± nad „i” była wypowiedĽ Katarzyny Korneluk, koordynatorki działań w Białej Podlaskiej, która krótko podsumowała działania zrealizowane w ramach projektu „Wolontariat dla Integracji. Partnerstwo na rzecz UchodĽców”, a także zapewniła, że impreza plenerowa z okazji Dnia UchodĽcy jest zwieńczeniem, ale nie zakończeniem pracy wolontariuszy, którzy wyrazili chęć dalszej pracy na rzecz cudzoziemców.
Uzupełnieniem cało¶ci była wypowiedĽ Yany Khakishvili, uchodĽczyni, aktualnie mieszkaj±cej w Lublinie, która przedstawiła swoj± historię integracji w społeczeństwie polskim oraz dyskusja wszystkich uczestników konferencji o kolejnych sposobach integracji cudzoziemców w regionie, które będzie można wprowadzić w życie w najbliższej przyszło¶ci.
Kolejnym punktem obchodów Dnia UchodĽcy w Białej Podlaskiej była impreza plenerowa na bialskim Placu Wolno¶ci, w „sercu miasta”. Już od godz. 15.00 na placu, zaczęły pojawiać się scena i namioty, w których wolontariusze sprawnie instalowali poszczególne stoiska oraz inne elementy dekoracyjne. Kiedy na zegarach wybiła już godzina 16.00, wszystko było gotowe. Nad scen± zawisł baner informuj±cy przechodniów, że trafili wła¶nie na obchody Dnia UchodĽcy, eksperci zasiedli przy swoim stoisku, wyposażeni w niezbędne materiały informacyjne oraz gotowi stan±ć w ogniu pytań dotycz±cych sytuacji cudzoziemców ubiegaj±cych się o nadanie statusu uchodĽcy w Polsce. Chałwa czeczeńska i inne przysmaki kuchni kaukaskiej poszły w ruch, szybko znajduj±c swoich amatorów. A dzieci odnalazły miejsce dla siebie w k±ciku gier i zabaw. Na rozpoczęcie imprezy grupa wolontariuszy zaprezentowała układ choreograficzny do najnowszej produkcji muzycznej Centrum Wolontariatu – piosenki „Razem”, która w jednym z kolejnych punktów programu miała być zatańczona w ge¶cie solidarno¶ci z innymi narodami.
Jednak, jak miało się okazać już za kilka minut, na przesunięty pocz±tek imprezy zaczekał również deszcz, który zacz±ł padać już podczas pierwszego punktu programu – przedstawienia „Na jagody”, które wystawiły dzieci z Przedszkola Samorz±dowego nr 15 im. J. Tuwima. Niestrudzeni prowadz±cy wraz z Bogusław± Misiejuk, Dyrektor Biblioteki pedagogicznej, już w strugach deszczu, wręczyli jeszcze nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego „¦wiat jest dla wszystkich nas”. W tym momencie impreza została przerwana, ale – ku zaskoczeniu samych organizatorów – okazało się, że grupa Tai-Chi z bialskiego Klubu Kultury „Eureka”, która przybyła na swój występ, jest gotowa wyst±pić pomimo ulewy. I był to już ostatni plenerowy występ tego dnia.
Ci, których nie przestraszył deszcz zostali zaproszeni do holu bialskiego magistratu, gdzie wyst±piły lubelskie Gwiazdy Czeczenii, które – jak zwykle – zachwyciły wszystkich zgromadzonych. Finałem imprezy był gest solidarno¶ci z innymi narodami. Rozdane zostały wst±żeczki w kolorach flag pochodzenia cudzoziemców ubiegaj±cych się o nadanie statusu uchodĽcy. Ze względu na nieprzychylne warunki atmosferyczne czę¶ć programu Imprezy niestety nie została zrealizowana, jednak ważne jest to, że uwaga mieszkańców została skierowana na przybyszów pojawiaj±cych się w ich mie¶cie. Mogli oni też zobaczyć, że cudzoziemcy przyjeżdżaj± do nas nie tylko z bagażem negatywnych życiowych do¶wiadczeń, ale także z pięknem i bogactwem swoich kultur.
Po atrakcjach przygotowanych dla wszystkich mieszkańców miasta Biała Podlaska, odbyło się jeszcze spotkanie podsumowuj±ce czas pracy dla bialskich wolontariuszy, ale także był to czas planowania przyszłych działań.
Katarzyna Korneluk , fot. Tomasz Danielewicz