Blisko 60-cioosobowa grupa ochotników działaj±cych przy Centrum Wolontariatu w Lublinie od 2001 roku ł±czy swoje siły by pomagać uchodĽcom w ramach programu „Pomocy UchodĽcom”.

W lubelskim O¶rodku dla Cudzoziemców, każdego dnia daj± nadzieję, pokazuj± czym jest polska solidarno¶ć i ludzka go¶cinno¶ć. Buduj± ¶wiat przyjazny człowiekowi, który szuka azylu, bezpiecznego miejsca i schronienia. Wolontariusze ofiaruj± swój entuzjazm, pomysły, czas… W zamian otrzymuj± co¶ wyj±tkowego – prawdziw± rado¶ć z pracy na rzecz drugiego człowieka. Wolontariusze pracuj± w grupach, co sprawia, że nabieraj± umiejętno¶ci pracy w zespole, ucz± się współodpowiedzialno¶ci za siebie i innych, a w chwilach kryzysu s± dla siebie wsparciem.



Do ulubionych    Strona startowa
« wróć

Wolontariusze się szkol± i integruj±
2011-12-06

W dniach 03.-04.12.2011r. odbył się wyjazd szkoleniowo-integracyjny dla wolontariuszy
pracuj±cych z UchodĽcami z Czeczenii.

Miał on na celu zintegrowanie grupy oraz bliższe poznanie zasad i sposobów pracy z naszych podopiecznych.


Pierwsze spotkanie pozwoliło poznać drogę oraz procedury jakie musz± pokonać UchodĽcy, aby móc ubiegać się o statusu uchodĽcy. Warsztat poprowadził Jacek Wnuk, prezes Centrum Wolontariatu w Lublinie. Uczestnicy zapoznać się z sytuacj± uchodĽców w Polsce, aspektach prawnych oraz roli wolontariusza w o¶rodku. Następnie odbyły się zajęcia z Beat± Kmieć, która przybliżyła wolontariuszom podstawowe informacje o Czeczenii i kulturze czeczeńskiej.

Pedagog Magdalena JóĽwina poprowadziła zajęcia teoretyczno-praktyczne. Poprzez zabawę pokazała wolontariuszom jak pracować z dziećmi, co spotkało się z wielkim uznaniem i zaangażowaniem uczestników. Sobotni dzień zakończył się integracj± wolontariuszy, którzy mieli możliwo¶ć wzajemnego poznania się i nawi±zania bliższych relacji. Nie ma przecież nic cenniejszego niż „dobre zgranie się” osób wspólnie pracuj±cych, w celu osi±gnięcia zamierzonego celu.

W niedzielę rano rozpocz±ł się kolejny etap naszego szkolenia. W tajniki warsztatu dobrego pomagania wprowadziła nas psycholog Anna Łagód. Następnie wolontariusze spotkali się
w celu ustalenia harmonogramu zajęć w o¶rodku na kolejne dwa miesi±ce. Mieli przy tym możliwo¶ć wykazania się kreatywno¶ci± i wyobraĽni±.

Ostatni etap szkolenia poprowadził Wojciech Wciseł, poprzedni koordynator programu „Pomoc UchodĽcom”. Przedstawił on jak powinna wygl±dać poprawna komunikacja w grupie. Całe szkolenie zakończyło się wspóln± Eucharysti±, któr± odprawił dla nas ks. Mietek Puzewicz, gospodarz Domu Spotkania w D±browicy, który go¶cił nas przez dwa szkoleniowe dni.

Monika Piskorowska