Blisko 60-cioosobowa grupa ochotników działaj±cych przy Centrum Wolontariatu w Lublinie od 2001 roku ł±czy swoje siły by pomagać uchodĽcom w ramach programu „Pomocy UchodĽcom”.

W lubelskim O¶rodku dla Cudzoziemców, każdego dnia daj± nadzieję, pokazuj± czym jest polska solidarno¶ć i ludzka go¶cinno¶ć. Buduj± ¶wiat przyjazny człowiekowi, który szuka azylu, bezpiecznego miejsca i schronienia. Wolontariusze ofiaruj± swój entuzjazm, pomysły, czas… W zamian otrzymuj± co¶ wyj±tkowego – prawdziw± rado¶ć z pracy na rzecz drugiego człowieka. Wolontariusze pracuj± w grupach, co sprawia, że nabieraj± umiejętno¶ci pracy w zespole, ucz± się współodpowiedzialno¶ci za siebie i innych, a w chwilach kryzysu s± dla siebie wsparciem.



Do ulubionych    Strona startowa
« wróć

Szkolimy się
2012-03-19

   Jak wygl±da procedura starania się o status uchodĽcy? Co to jest szok kulturowy?  Dlaczego tak istotna jest obecno¶ć wolontariuszy w O¶rodku dla Cudzoziemców? Co zrobić, aby utrzymać dyscyplinę i przeprowadzić ciekawe zajęcia dla dzieciaków?  

To tylko niektóre z pytań, na które starali się odpowiedzieć nam nasi szkoleniowcy, podczas szkoleniowo-integracyjnego wyjazdu naszego programu w nowym semestrze pracy. A wszystko to, działo się podczas słonecznego, kwietniowego weekendu w Domu Nasutów, położonym w malowniczym Kozłowieckim Parku Krajobrazowym. I chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że jest to miejsce wręcz idealne na podgl±danie pierwszych przejawów wiosny. Ale niestety… weekend jest krótki, a pracy dużo. Ale zabrali¶my się do niej z prawdziwie wiosennym zapałem.
Aby dowiedzieć się jakie prawa i obowi±zki ma wolontariusz pracuj±cy z osobami ubiegaj±cymi się o nadanie statusu uchodĽcy, jak nie stracić motywacji, jak efektywnie pomagać, jak współdziałać w grupie uczestniczyli¶my w warsztatach prowadzonych przez pani± Violettę Kędziersk± – kierowniczkę O¶rodka dla Cudzoziemców w Lublinie, a także Justynę Orłowsk±, pracownika lubelskiego Centrum Wolontariatu. W godzinach wieczornych Wojciech Wciseł, wieloletni koordynator programu, pomógł nam „na własnej skórze” odczuć sytuację uchodĽców, a Magda i Agata, trenerki „Gwiazd Czeczenii”, zapoznały z kultur± naszych podopiecznych. W niedzielę doł±czyły do nas dziewczyny z O¶rodka wychowawczego w Podgłębokiem.
Równolegle odbywały się warsztaty dla osób z bloku językowego przygotowuj±cych się do pracy z osobami dorosłymi. Grupa wolontariuszy mogły zapoznać się z podstawami nauczania języka polskiego jako obcego bardziej lub mniej konwencjonalnymi metodami.
Ale nasze wyjazdy to nie tylko nauka… Nie mogło przecież zabrakn±ć gry w „mafię”, czyli mniej oficjalnego zapoznania z „nowymi” wolontariuszami. I tak merytorycznie przygotowani oraz pełni zapału do pracy wkraczamy w nowy semestr.
Ula
 
Projekt "Razem – model wolontariatu na rzecz integracji uchodĽców "
jest finansowany ze ¶rodków
Europejskiego Funduszu na rzecz UchodĽców,
budżetu państwa i ¶rodków własnych Centrum Wolontariatu.