Blisko 60-cioosobowa grupa ochotników działaj±cych przy Centrum Wolontariatu w Lublinie od 2001 roku ł±czy swoje siły by pomagać uchodĽcom w ramach programu „Pomocy UchodĽcom”.

W lubelskim O¶rodku dla Cudzoziemców, każdego dnia daj± nadzieję, pokazuj± czym jest polska solidarno¶ć i ludzka go¶cinno¶ć. Buduj± ¶wiat przyjazny człowiekowi, który szuka azylu, bezpiecznego miejsca i schronienia. Wolontariusze ofiaruj± swój entuzjazm, pomysły, czas… W zamian otrzymuj± co¶ wyj±tkowego – prawdziw± rado¶ć z pracy na rzecz drugiego człowieka. Wolontariusze pracuj± w grupach, co sprawia, że nabieraj± umiejętno¶ci pracy w zespole, ucz± się współodpowiedzialno¶ci za siebie i innych, a w chwilach kryzysu s± dla siebie wsparciem.



Do ulubionych    Strona startowa
« wróć

UchodĽcy na antenie radia eR
2012-04-14

Mam na imię Khazman, mam 15 lat. Mam na imię Adam, mam 11 lat... W trosce o swoje życie uciekli¶my ze Ojczyzny. Trafili¶my do Polski... Tak zaczyna się zapowiedĽ nowej audycji "Bo byłem przybyszem...", która od najbliższej niedzieli (15 kwietnia), po godzinie 18.00 będzie emitowana na antenie lubelskiego radia eR. Audycja wyj±tkowa - o uchodĽcach i prowadzona przez uchodĽczynię.

Armine Ożga-Margaryan od 18 lat jest w Polsce. Zdradza j± tak naprawdę tylko uroda. Z językiem polskim nie ma już problemu. Jako dziecko, wraz z rodzicami wyjechała z Erewania w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca do życia. Z odległej Armenii trafiła do Polski, na Lubelszczyznę. Teraz poprowadzi audycję o uchodĽcach. W radiu będzie to jej debiut. Ma jednak do¶wiadczenie telewizyjne. Widzowie TVP Lublin mog± j± pamiętać z magazynu emitowanego w ramach kampanii społecznej "Bo byłem przybyszem...".

Tamta kampania dotyczyła ogólnie cudzoziemców przybywaj±cych do naszego miasta i regionu z krajów spoza Unii Europejskiej. Tematyka nowych audycji będzie koncentrować się na uchodĽcach - mówi Jacek Wnuk, prezes Centrum Wolontariatu. Od ponad 10 lat nasi wolontariusze pomagaj± uchodĽcom w złożonym procesie integracji. Żeby jednak był on skuteczny musi angażować obie strony - uchodĽców i Polaków. St±d pomysł na integracyjne audycje radiowe, dzięki którym słuchacze radia będ± mogli poznać kulturę, tradycję, zwyczaje i religie uchodĽców - dodaje Wnuk.

Magazynowa forma audycji sprawi, że będzie ona żywa, dynamiczna i trafiaj±ca do najbardziej wymagaj±cego słuchacza - mówi dr Wojciech Wciseł, odpowiedzialny w Centrum Wolontariatu za działania medialne. Chcemy, żeby słuchacz na blisko godzinę przeniósł się w interesuj±cy ¶wiat uchodĽców. Poznał ich codzienno¶ć, troski, zmartwienia, ale także żeby zobaczył sk±d czerpi± nadzieję, dzięki której mog± podejmować trud konstruowania na nowo swojego życia - dodaje Wciseł.

Autorzy audycji kład± nacisk na ludzki wymiar integracji. Poznajemy się i współpracujemy w sytuacji, kiedy dobrze się znamy i rozumiemy, dlatego dużo w naszej audycji będzie o kulturze - tańcu, zwyczajach, ale też kuchni, religii... Smak kuchni, muzyka i taniec mog± zachwycić... - mówi Armine.

Integracja uchodĽców to proces złożony. Podejmujemy jednak wyzwanie i mamy nadzieję, że audycja zostanie ciepło przyjęta zarówno przez Polaków, jak i uchodĽców - kończy Wnuk.

Posłuchaj zapowiedĽ audycji tutaj.

Posłuchaj audycji tutaj.

Słuchaj audycji w każd± niedzielę po godz. 18.00 na 87,9 FM oraz online na www.radioer.pl


Audycja jest realizowana w ramach projektu "Razem – model wolontariatu na rzecz integracji uchodĽców" finansowanego ze ¶rodków Europejskiego Funduszu na rzecz UchodĽców, budżetu państwa oraz ¶rodków własnych Centrum Wolontariatu w Lublinie.

 

Więcej o projekcie "Razem – model wolontariatu na rzecz integracji uchodĽców" czytaj tutaj.