Blisko 60-cioosobowa grupa ochotników działaj±cych przy Centrum Wolontariatu w Lublinie od 2001 roku ł±czy swoje siły by pomagać uchodĽcom w ramach programu „Pomocy UchodĽcom”.

W lubelskim O¶rodku dla Cudzoziemców, każdego dnia daj± nadzieję, pokazuj± czym jest polska solidarno¶ć i ludzka go¶cinno¶ć. Buduj± ¶wiat przyjazny człowiekowi, który szuka azylu, bezpiecznego miejsca i schronienia. Wolontariusze ofiaruj± swój entuzjazm, pomysły, czas… W zamian otrzymuj± co¶ wyj±tkowego – prawdziw± rado¶ć z pracy na rzecz drugiego człowieka. Wolontariusze pracuj± w grupach, co sprawia, że nabieraj± umiejętno¶ci pracy w zespole, ucz± się współodpowiedzialno¶ci za siebie i innych, a w chwilach kryzysu s± dla siebie wsparciem.



Do ulubionych    Strona startowa
« wróć

Czas na koalicję
2012-04-23

Nauczyciele, pracownicy socjalni, przedstawiciele organizacji pozarz±dowych oraz pracownicy O¶rodków dla Cudzoziemców, blisko 20-osobowa grupa z Lublina, Kolonii Horbów, Zalesia i Białej Podlaskiej spotkała się w dniach w dniach 20-21 kwietnia w Nałęczowie w ramach koalicji osób na co dzień w swojej pracy stykaj±cych się z uchodĽcami. Spotkali¶my się  by lepiej poznać zagadnienia zwi±zane z uchodĽstwem, a także wypracować strategię współpracy między organizacjami i instytucjami w obszarze wsparcia uchodĽców w procesie integracji.

W czasie dwudniowego szkolenia prowadzonego przez Paulinę Babis z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, członka Międzyresortowego Zespołu opracowuj±cego now± strategię integracyjn± dla Polski, a jednocze¶nie przedstawiciela struktur Komisji Europejskiej oraz Justynę Orłowsk±, pracownika lubelskiego Centrum Wolontariatu omawiane były zagadnienia dotycz±cymi odnajdywania możliwo¶ć zaangażowania sektora administracji publicznej, szkół i organizacji pozarz±dowych w działania na rzecz integracji cudzoziemców. Prowadz±cy postawili sobie również za cel ukazanie uczestnikom możliwo¶ci tworzenia systemów wsparcia uchodĽców w ich miejscowo¶ciach, ¶rodowiskach lokalnych tak, aby udzielana pomoc była efektywna i adekwatna do potrzeb podopiecznych oraz jak skutecznie pracować metod± projektu.
Poza czternastoma godzinami pracy dydaktycznej przyszłej współpracy sprzyjała integracja uczestników i długie rozmowy kuluarowe, w czasie których snuto plany przyszłego zaangażowania. Uczestnicy wyjechali zadowoleni, bogatsi o nowe do¶wiadczenia i wiadomo¶ci oraz pełni zapału do budowania wolontariatu na rzecz uchodĽców w swoich ¶rodowiskach.
Szkolenie dla koalicji zorganizowane zostało przez Centrum Wolontariatu w ramach projektu „Razem – model wolontariatu na rzecz integracji uchodĽców” współfinansowanego ze ¶rodków Europejskiego Funduszu na rzecz UchodĽców, budżetu państwa i ¶rodków własnych Centrum Wolontariatu.