Blisko 60-cioosobowa grupa ochotników działaj±cych przy Centrum Wolontariatu w Lublinie od 2001 roku ł±czy swoje siły by pomagać uchodĽcom w ramach programu „Pomocy UchodĽcom”.

W lubelskim O¶rodku dla Cudzoziemców, każdego dnia daj± nadzieję, pokazuj± czym jest polska solidarno¶ć i ludzka go¶cinno¶ć. Buduj± ¶wiat przyjazny człowiekowi, który szuka azylu, bezpiecznego miejsca i schronienia. Wolontariusze ofiaruj± swój entuzjazm, pomysły, czas… W zamian otrzymuj± co¶ wyj±tkowego – prawdziw± rado¶ć z pracy na rzecz drugiego człowieka. Wolontariusze pracuj± w grupach, co sprawia, że nabieraj± umiejętno¶ci pracy w zespole, ucz± się współodpowiedzialno¶ci za siebie i innych, a w chwilach kryzysu s± dla siebie wsparciem.



Do ulubionych    Strona startowa
« wróć

Nasz czas i czas na nas!
2012-11-12

To był nasz czas. Czas wyci¶nięty do ostatniej kropli. Każda godzina, każda minuta i sekunda była cenna. Grono wy¶mienitych szkoleniowców wprowadziło nas w klimat pracy z cudzoziemcami, który z pewno¶ci± zaowocuje.

Pracuj±c w O¶rodku dla Cudzoziemców, który jest baz± wyj¶ciow± naszego Programu nie sposób było nie zacz±ć pierwszego modułu od spotkania z pani± Violett± Kędziersk±, która kieruje lubelskim o¶rodkiem. Dowiedzieli¶my się sk±d pochodz± cudzoziemcy z którymi pracujemy, jak wygl±da procedura starania się o nadanie statusu uchodĽcy. Ponadto pani Violetta przybliżyła specyfikę pracy w takich miejscach jak O¶rodek dla Cudzoziemców oraz psychologiczne aspektach pracy z uchdĽcami.
W kolejnym module skupili¶my się na dzieciach, które drzemi± gdzie¶ głęboko w nas. Ten aspekt jest szalenie ważny w pracy wolontariuszy, którzy na co dzień pracuj± z dziećmi. Do¶ć szybko odnaleĽli¶my się w roli dzieci, a to za spraw± pani Ewy Nogi - prezes Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA. Ta lekcja pokazała nam w jaki sposób możemy uczyć naszych małych podopiecznych poprzez zabawę, okazało się że czasami zwykła gazeta wystarczy aby sprawić dzieciom frajdę.

Ciekawym punktem dnia były spotkania z samymi cudzoziemcami, którzy wprowadzili nas w wielokulturowy klimat Programu. Pani Lida, która przyjechała do Polski w 2005 roku opowiedziała o swoich do¶wiadczeniach, problemach z jakimi borykaj± się sami cudzoziemcy. Opowiedziała nam również o wojnie w Czeczenii oraz o tym jak się teraz tam żyje. Z kolei pan Żandar, który jest artyst± zwi±zanym z Centrum Wolontariatu, opowiedział o samej kulturze Czeczenów. O tradycji, zwyczajach i różnicach kulturowych.
Miłym zakończeniem dnia było spotkane z byłym koordynatorem naszego Programu, dr Wojciechem Wcisłem. Zostali¶my oprowadzenia po osi czasu Programu Pomocy UchodĽcom, zatrzymuj±c się na ważnych momenty naszej historii. Ten wieczór dał nam szansę pewnej identyfikacji z ideę przy¶wiecaj±c± już kilku pokoleniom wolontariuszy pracuj±cych z uchodĽcami oraz wzbudził zapał do dalszego działania. O naszych prawach i obowi±zkach jako wolontariuszy mówiła nam Justyna Orłowska - pracownik Centrum Wolontariatu. Radziła też jak pracować nad swoimi motywacjami i emocjonalnym zaangażowaniem w nasz± pracę.
Niedzielny poranek rozpoczęli¶my od spotkania z pani± El± Fiok - nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej z uprawnieniami do nauki języka polskiego jako obcego. Pani Ela uczy naszych małych cudzoziemców w szkole nr 31 w Lublinie, dzięki czemu najlepiej rozumie problemy z jakimi borykam się prowadz±c o¶rodkow± ¶wietlicę oraz korepetycje. Dużo rozmawiali¶my, aktywnie bior±c udział w zajęciach dzięki czemu udało się wypracować pewne rozwi±zania, które z pewno¶ci± wcielimy w życie.

Ostatni punkt programu należał do księdza Mieczysława Puzewicza, współzałożyciela Centrum Wolontariatu oraz Programu Pomocy UchodĽcom. Rozmawiali¶my o celu i sensie naszej pracy. Wolontariusze zostali podbudowani ciepłym słowem, co z pewno¶ci± dodało nam odwagi i siły do dalszej działalno¶ci.
Napełnieni pozytywn± energi±, m±drzejsi i silniejsi ruszamy do pracy. Wszystkim zaangażowanym w przebieg szkolenia bardzo dziękujemy!
A tu można zobaczyć kilka zdjęć z wyjazdu.

MP
 
Działanie zostało zorganizowane przez Centrum Wolontariatu w ramach projektu „Razem – model wolontariatu na rzecz integracji uchodĽców” współfinansowanego ze ¶rodków Europejskiego Funduszu na rzecz UchodĽców, budżetu państwa i ¶rodków własnych Centrum Wolontariatu.