Blisko 60-cioosobowa grupa ochotników działaj±cych przy Centrum Wolontariatu w Lublinie od 2001 roku ł±czy swoje siły by pomagać uchodĽcom w ramach programu „Pomocy UchodĽcom”.

W lubelskim O¶rodku dla Cudzoziemców, każdego dnia daj± nadzieję, pokazuj± czym jest polska solidarno¶ć i ludzka go¶cinno¶ć. Buduj± ¶wiat przyjazny człowiekowi, który szuka azylu, bezpiecznego miejsca i schronienia. Wolontariusze ofiaruj± swój entuzjazm, pomysły, czas… W zamian otrzymuj± co¶ wyj±tkowego – prawdziw± rado¶ć z pracy na rzecz drugiego człowieka. Wolontariusze pracuj± w grupach, co sprawia, że nabieraj± umiejętno¶ci pracy w zespole, ucz± się współodpowiedzialno¶ci za siebie i innych, a w chwilach kryzysu s± dla siebie wsparciem.



Do ulubionych    Strona startowa
« wróć

Interkulturalia 2013
2013-04-24



W naszym mie¶cie od lat ¶cieraj± się różne kultury, narodowo¶ci. Z niektórymi stykamy się na co dzień, na temat innych nasza wiedza jest niewielka. Jest w Lublinie miejsce, w którym integracja międzykulturowa ma specjalne znaczenie – to Szkoła Podstawowa nr 31 im. Lotników Polskich na ul. Lotniczej. Uczęszczaj± do niej dzieci narodowo¶ci czeczeńskiej, ukraińskiej, greckiej, ormiańskiej i dagestańskiej.


To wła¶nie tam 23 kwietnia odbyły się Interkulturalia - impreza maj±ca na celu przybliżenie artystycznego dorobku państw, z których pochodz± uczniowie. W¶ród artystów znalazły się "Gwiazdy Czeczenii", zespół prowadzony przez wolontariuszy Centrum Wolontariatu. Go¶ci przywitał szkolny chór z piosenk± „List do ¶wiata” na ustach. PóĽniej zatańczyli reprezentanci polskiej kultury regionalnej - zespół taneczny „Lubelacy i Lubelacy 1”. Po nich za¶piewał Anton z Ukrainy - student V roku historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.  "Gwiazdy Czeczenii" zatańczyły nie tylko w żeńskim składzie - w ramach realizowania planu reaktywowania składu męskiego zaprezentował się także tancerz.

Uczestnicy spotkania mogli zachwycać się ¶piewem stypendystki ormiańskiego rz±du - Any Nalbandyan, oraz dĽwiękami bałałajki Żandara Zakaeva akompaniuj±cego małej Masedu z Dagestanu. Wicedyrektor o¶rodka „Brama Grodzka - Teatr NN” Witold D±browski opowiedział zgromadzonym bajkę o starym rabinie, za¶ uczennica Weronika Jakowiec zadeklamowała wiersz Stanisława Grabowskiego „Chcesz się ze mn± zaprzyjaĽnić?”, pięknie oddaj±cy ideę ł±czenia kultur i otwarto¶ci na nie.


Nie zabrakło przedstawicieli kultury romskiej – mogli¶my podziwiać dwie przepiękne tancerki w tradycyjnych choreografiach. Zwieńczeniem interkulturalnego spotkania był występ „Kwiatów Życia” – zespołu chłopców graj±cych na bębenkach pod wodz± Tomasza Kozdraja, oraz piosenka „Wszystkie dzieci nasze s±” w wykonaniu szkolnego chóru.o zakończeniu czę¶ci artystycznej widzowie mogli posmakować kuchni różnych narodów oraz podziwiać fotografie nagrodzone w konkursie „Moje wielokulturowe miasto”, organizowanym przez szkołę podstawow± na Lotniczej.


Takie przedsięwzięcia s± niezwykle ważne, ponieważ pogłębianie wiedzy na temat kultury i tradycji narodowo¶ci obecnych w naszym mie¶cie pozwala walczyć z nietolerancj±, uprzedzeniami i dystansem do ludzi innego pochodzenia czy wiary.

Interkulturalia to kolejny krok w dialogu (nie tylko małych) Polaków i cudzoziemców żyj±cych obok siebie, jednak nie zawsze jeszcze umiej±cych patrzeć na siebie z akceptacj± i zaufaniem.
KB