Blisko 60-cioosobowa grupa ochotników działaj±cych przy Centrum Wolontariatu w Lublinie od 2001 roku ł±czy swoje siły by pomagać uchodĽcom w ramach programu „Pomocy UchodĽcom”.

W lubelskim O¶rodku dla Cudzoziemców, każdego dnia daj± nadzieję, pokazuj± czym jest polska solidarno¶ć i ludzka go¶cinno¶ć. Buduj± ¶wiat przyjazny człowiekowi, który szuka azylu, bezpiecznego miejsca i schronienia. Wolontariusze ofiaruj± swój entuzjazm, pomysły, czas… W zamian otrzymuj± co¶ wyj±tkowego – prawdziw± rado¶ć z pracy na rzecz drugiego człowieka. Wolontariusze pracuj± w grupach, co sprawia, że nabieraj± umiejętno¶ci pracy w zespole, ucz± się współodpowiedzialno¶ci za siebie i innych, a w chwilach kryzysu s± dla siebie wsparciem.



Do ulubionych    Strona startowa
« wróć

Jak działać sprawniej? Spotkanie koalicji na rzecz uchodĽców.
2013-04-30

Nauczyciele, pracownicy socjalni, kierownictwo o¶rodków dla cudzoziemców i wolontariusze, czyli członkowie koalicji na rzecz cudzoziemców i uchodĽców spotkali się 25 i 26 kwietnia w Kazimierzu Dolnym. Było to drugie spotkanie grupy działaj±cej w ramach projektu „Razem – model wolontariatu na rzecz integracji uchodĽców”.


Koalicje maj± na celu integrację ¶rodowiska pracuj±cego na rzecz cudzoziemców w każdej z trzech miejscowo¶ci objętej projektem. Czę¶ć uczestników kazimierskiego spotkania już współpracowała z Centrum Wolontariatu w ramach tej samej ¶cieżki w poprzednich latach. Dwa kwietniowe dni były dobr± okazj± do pogłębienia relacji. Niektórzy żartowali, że w końcu zobaczyli na własne oczy osoby, z którymi tyle razy rozmawiali przez telefon w sprawach uchodĽców. Ważnym elementem spotkania były też warsztaty. Prowadził je Wojciech Wciseł z Centrum Wolontariatu, wieloletni koordynator programu pomocy uchodĽcom, obecnie pracownik naukowy Instytutu Dziennikarstwa KUL. Jego zadaniem było pokazać, jak budować pozytywny wizerunek cudzoziemców i uchodĽców, reagować na przejawy dyskryminacji i ksenofobii w ¶rodowiskach partnerów koalicji.



W programie szkolenia znalazły się elementy pracy metod± projektu – uzyskana wiedza pozwoli uczestnikom zorganizować w ich lokalnych ¶rodowiskach różne wydarzenia, typu spotkania integracyjne różnych kultur. O tym, co czeka koalicjantów, mówiono podczas spotkania, któremu przewodził Jacek Wnuk, prezes Centrum Wolontariatu. Uczestnicy podzieleni na grupy zgodnie z miejscem prowadzenia działań (Lublin, Horbów i Biała Podlaska) przegl±dali kalendarze, zastanawiali się, jakie maj± zasoby i jak mog± sobie wzajemnie pomóc w organizacji zbliżaj±cych się wydarzeń. W ramach koalicyjnej współpracy pod koniec maja i na pocz±tku czerwca zaplanowano spotkania integracyjne dla dzieci.



A żeby nie zapomnieć, po co to wszystko, o sensie działań podejmowanych na rzecz uchodĽców przypomniał ks. Mieczysław Puzewicz, przekonuj±c zgromadzonych, że solidarno¶ć nie zna granic.
MJ