Blisko 60-cioosobowa grupa ochotników działaj±cych przy Centrum Wolontariatu w Lublinie od 2001 roku ł±czy swoje siły by pomagać uchodĽcom w ramach programu „Pomocy UchodĽcom”.

W lubelskim O¶rodku dla Cudzoziemców, każdego dnia daj± nadzieję, pokazuj± czym jest polska solidarno¶ć i ludzka go¶cinno¶ć. Buduj± ¶wiat przyjazny człowiekowi, który szuka azylu, bezpiecznego miejsca i schronienia. Wolontariusze ofiaruj± swój entuzjazm, pomysły, czas… W zamian otrzymuj± co¶ wyj±tkowego – prawdziw± rado¶ć z pracy na rzecz drugiego człowieka. Wolontariusze pracuj± w grupach, co sprawia, że nabieraj± umiejętno¶ci pracy w zespole, ucz± się współodpowiedzialno¶ci za siebie i innych, a w chwilach kryzysu s± dla siebie wsparciem.



Do ulubionych    Strona startowa
« wróć

W Wielokulturowym Lublinie
2013-05-26

W ramach festiwalu „Wielokulturowy Lublin”, który odbył się w dniach 23-27 maja, Lublinianie mieli okazję zapoznać się z kultur± czeczeńsk±, jedn± z wielu, które w znacznym stopniu tworz± wielokulturowa mozaikę współczesnego Lublina. Okazji do poznania jej barw było wiele.

 Jako pierwsza odbyła się pokazowa lekcja z edukacji wielokulturowej w ramach „Wielokulturowej szkoły”, która odbyła się w Zespole Szkół nr 11. Miała ona za zadanie przybliżyć nauczycielom podręcznik metodyczny „W wielokulturowym tyglu”, a uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych zainteresować problematyk± wielokulturowo¶ci w ich rodzinnym mie¶cie. Do jej przeprowadzenia wykorzystano scenariusz lekcji o kulturze czeczeńskiej. Uczniowie mogli dowiedzieć się kim jest uchodĽca i dlaczego mog± spotkać na ulicach swojego miasta osoby pochodz±ce z Czeczenii. Wspólnie poznawali poszczególne elementy tradycji czeczeńskiej i znajdowali odpowiedzi na tak egzotyczne pytania, jak „Dlaczego Czeczenia jest krain± wież?” lub „Czym jest tejp?”. Po ciężkiej pracy, przyszedł czas na mał± nagrodę, a zarazem możliwo¶ć bezpo¶redniego poczucia kultury czeczeńskiej, czyli występ dziewcz±t z zespołu „Gwiazdy Czeczenii”.

Osoby urzeczone kaukaskim tańcem, miały także możliwo¶ć zobaczyć występy „Gwiazd Czeczenii” kolejnego dnia. Zespół zaprezentował się w ramach „Nut Narodów”, czyli tradycyjnego już podczas festiwalu, występu międzynarodowych zespołów muzyczno – tanecznych na Placu Litewskim. „Gwiazdy Czeczenii” zaprezentowały się w swoim nowym, specjalnie na tę okoliczno¶ć ułożonym, układzie, a zaraz po nich wyst±pił czeczeński zespół muzyczny. Mieszkańcy Lublina – zarówno Ci narodowo¶ci polskiej, jak czeczeńskiej - mogli więc wspólnie bawić się pod scen± przy dĽwiękach kaukaskich rytmów.

 

A jeżeli kto¶ zapragn±ł nauczyć się tych wyj±tkowych kroków tanecznych – miał i ku temu okazję. W poniedziałek odbyły się warsztaty taneczne w filii Centrum Kultury. Uczestniczyli w nich nowi adepci lezginki, którzy na pocz±tku mogli obejrzeć prezentację multimedialn± dotycz±c± tańca i strojów, usłyszeć kilka słów o zespole Wajnach, jego historii i znaczeniu w¶ród narodów kaukaskich oraz, oczywi¶cie, zdobyć kilka informacji o naszych „Gwiazdach Czeczenii”. Po tej dawce informacji, uczestnicy warsztatów mieli okazję „z bliska” zobaczyć taniec w wykonaniu solistów ubranych w narodowe stroje. Wtedy byli już w pełni gotowi na profesjonaln± próbę tańca, podczas której mogli nauczyć się zarówno kroków kobiecych, jak i męskich, czyli w pełni poczuć i posmakować klimatu czeczeńskiej kultury.

 

Ula Czegus