Blisko 60-cioosobowa grupa ochotników działaj±cych przy Centrum Wolontariatu w Lublinie od 2001 roku ł±czy swoje siły by pomagać uchodĽcom w ramach programu „Pomocy UchodĽcom”.

W lubelskim O¶rodku dla Cudzoziemców, każdego dnia daj± nadzieję, pokazuj± czym jest polska solidarno¶ć i ludzka go¶cinno¶ć. Buduj± ¶wiat przyjazny człowiekowi, który szuka azylu, bezpiecznego miejsca i schronienia. Wolontariusze ofiaruj± swój entuzjazm, pomysły, czas… W zamian otrzymuj± co¶ wyj±tkowego – prawdziw± rado¶ć z pracy na rzecz drugiego człowieka. Wolontariusze pracuj± w grupach, co sprawia, że nabieraj± umiejętno¶ci pracy w zespole, ucz± się współodpowiedzialno¶ci za siebie i innych, a w chwilach kryzysu s± dla siebie wsparciem.



Do ulubionych    Strona startowa
« wróć

Ruszyła nowa edycja
2013-09-02

Kolejne rodziny polskie i czeczeńskie (oraz jedna ormiańska) zawi±zały partnerstwo w ramach ¶cieżki projektu „Razem – model wolontariatu na rzecz integracji uchodĽców”. Nowa grupa ma nieco inny charakter niż poprzednia, ale jest równie otwarta na nowe do¶wiadczenia i siebie wzajemnie.

Scenerię dla pierwszych spotkań, rozmów i działań stanowiło Roztocze. Na czterodniow± wyprawę wyruszyła grupa 50 osób. Partnerzy ze strony czeczeńskiej to osoby, które maj± już za sob± dłuższy pobyt w Polsce i ochronę międzynarodow±, jednak ich relacje z Polakami s± ograniczone. - Chcemy pokazać, że nadal s± ważni dla nas, zreszt± korzystamy z ich pomocy jako mentorów kulturowych, pomagaj± nam szkolić wolontariuszy – wyja¶nia dobór uczestników koordynatorka programu pomocy uchodĽcom Magdalena Przytuła. Grupę czeczeńsk± tworz± osoby, które znaj± się między sob±, spotkanie na Roztoczu miało stworzyć przestrzeń dla nawi±zania relacji z Polakami. Tak się stało - polskie rodziny okazały się bardzo otwarte, pomocny był też fakt, że Czeczeni mówi± po polsku i znaj± polskie realia.

 

Wyjazd służył poznaniu siebie i swoich kultur. Pomogły w tym warsztaty. Pierwszego dnia każda rodzina zaprezentowała swoich członków: co lubi± je¶ć, jak wspólnie spędzaj± czas, jakie maj± marzenia. Przygotowanie prezentacji wymagało uzgodnień i stwarzało dzięki temu przestrzeń do rozmów, do odkrywania siebie na nowo. Kolejne warsztaty tak mocno wszystkich zaangażowały, że aż przeci±gnęły się na następny dzień. Polegały na przedyskutowaniu i wyznaczeniu różnic i podobieństw w rodzinnych kulturach uczestników. Każda z mieszanych grup dostała do opisania jeden z etapów życia - dzieciństwo, młodo¶ć, dorosło¶ć albo staro¶ć. Dyskusje przeci±gnęły się poza czę¶ć oficjaln± zajęć. To był moment przełomowy spotkania, ale wielu wrażeń dostarczyła także gra terenowa. Rodzinni partnerzy nawi±zali fantastyczn± współpracę i przez kilka godzin skupili się na rozwi±zywaniu zadań, nie omijaj±c żadnej okazji do zabawy czy nawet wygłupów. Przy okazji poznali piękne zak±tki Krasnobrodu i Roztocza.

 

W programie wyjazdu znalazł się ponadto turniej piłki nożnej w mieszanych drużynach, wizyta w zagrodzie Guciów, zwiedzanie Zwierzyńca i Zamo¶cia. Dzieci przeszły ¶ladami dinozaurów na ¶cieżce edukacyjnej, a starsza młodzież pływała kajakami. Nowe znajomo¶ci umocniły wspólne tańce przy ognisku. Na koniec spotkania rodziny wymieniły się własnoręcznie przygotowanymi kronikami.

 


W ramach obecnej edycji ¶cieżki Partnerstwo Rodzin projektu „Razem - model wolontariatu na rzecz integracji uchodĽców” zaplanowano cztery spotkania jednodniowe i jedno wyjazdowe dwudniowe. - Kolejne spotkanie będzie przygotowane przez koordynatorów projektu, ale już następne chcemy oddać w ręce partnerstwa, nie mamy w±tpliwo¶ci, że uczestnicy z chęci± przejęli inicjatywę – mówi Magdalena Przytuła.

Cykl spotkań "Partnerstwa rodzin" realizowany jest w ramach projektu „Razem – model wolontariatu na rzecz integracji uchodĽców” współfinansowanego ze ¶rodków Europejskiego Funduszu na rzecz UchodĽców, budżetu państwa i ¶rodków własnych Centrum Wolontariatu.